Çin'in Y-8 denizaltı karşıtı savaş uçağı, Tayvan adası çevresinde devriyelere devam ediyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin’in Y-8 denizaltı karşıtı savaş uçağı, Tayvan adası çevresinde devriyelere devam ediyor

Abone Ol 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na (PLA) ait bir Y-8 denizaltısavar savaş uçağının, bu tür bir uçağın bölgede ortaya çıkmasından iki ay sonra Tayvan adası yakınlarında bir deniz devriye görevi yürüttüğü bildirildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, bir PLA Y-8 denizaltı karşıtı savaş uçağı Salı günü Tayvan’ın kendi ilan ettiği güneybatı hava savunma tanımlama bölgesine girerek Tayvan adası ile Güney Çin Denizi’ndeki Tayvan tarafından yönetilen Dongsha Adaları arasında uçtu.

Gözlemciler, adanın savunma otoritesi tarafından 1 Mart’tan bu yana ilk kez bir Y-8 denizaltısavar savaş uçağının rapor edildiğini söyledi. Adanın savunma otoritesine göre, PLA bunun yerine son iki ay içinde Z-9 ve Ka-28 gibi gemi tabanlı denizaltı karşıtı savaş helikopterleri konuşlandırdı.

Konu Çin medyasında ise, Dış kuvvetlerin Çin anakarası yakınlarında yakın keşifler yapmak için sık sık casus uçakları gönderdiği, Tayvan Boğazları’ndan kışkırtıcı bir şekilde geçmek için savaş gemileri gönderdiği ve Güney Çin Denizi’ne denizaltılar yerleştirdiği bir zamanda, PLA’nın da bölgede olması gerektiğini belirtti. Çin anakara askeri havacılık uzmanı Fu Qianshao, sadece denizaltı karşıtı savaş helikopterleri ile değil, aynı zamanda daha kısa sürede daha geniş bir alanı kapsayabileceği için sabit kanatlı uçaklarla da ilgili bölgeleri izleme ve devriye gezme hazırlığı olsuğunu söyledi.

Fu, PLA’nın daha fazla Y-8 denizaltısavar savaş uçağını devreye aldığını ve bu tür uçakların devriye ve tatbikatlarının rutin hale geldiğini söyledi. Uzman, gelecekte Tayvan adasının yakınında daha fazlasının görünmesini beklediğini de ekledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close