Çin, J-20 hayalet savaş uçakları ile yoğun muharebe eğitimleri yapıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin, J-20 hayalet savaş uçakları ile yoğun muharebe eğitimleri yapıyor

Abone Ol 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Hava Kuvvetleri birimine bağlı çok sayıda J-20 hayalet savaş uçakları, yeni yıla J-11B ve J-16 dahil olmak üzere diğer savaş uçaklarına karşı yoğun sahte muharebe eğitimleri ile başladı.

PLA Kuzey Komutanlığı Hava Kuvvetleri ile bir tugay, 2022’nin ilk eğitim gününde bir hava çatışma tatbikatı düzenledi.

Rapora göre, J-11B savaş uçağı da dahil olmak üzere bilinmeyen sayıda J-20 savaş uçağına karşı iki J-20 hayalet savaş uçağı yarıştı.

Karmaşık bir elektromanyetik ortamda, iki J-20 rakipleriyle şiddetli karşılaşma yaşadı. Yoğun bir çatışma turunda, bir J-20 ve karşıt bir uçak, bir dizi taktik manevranın ardından kafa kafaya birbirlerine kilitlendi ve her iki pilot da neredeyse aynı anda ateş açtı; bu da ikisi de aynı andaydı. CCTV’nin bildirdiğine göre, sahte saldırıdan kaçmalarını sağlayan yüksek G manevraları gerçekleştirdi.

Raporda, pilotların uçağın avantajlarını akıllıca kullanmaları sayesinde J-20 tarafının sonunda galip geldiği belirtildi.

CCTV Perşembe günü ayrı bir raporda, 2022’nin başlangıcına işaret eden, tatbikatlarda J-20 ve J-16 savaş jetleri de dahil olmak üzere çok sayıda uçak tipinin havalandığını ve yer hedeflerine karşı havadan sahte savaş ve canlı ateş saldırıları da dahil olmak üzere tatbikatlar gerçekleştirdiğini söyledi.

Eğitim üssünde bir alay komutanı olan Wang Zhen, “Gerçek savaştaki talepleri hedefledik ve eğitim programının en üst seviyesinde verim aldık” dedi.

Eğitim üssünün komutanı Liu Jinrui, raporda, eğitimin muharebe yetenekleri oluşturmak için yeni yaklaşımları araştırdığını ve doğruladığını söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Çinli bir askeri uzman, Pazar günü Global Times’a verdiği demeçte, farklı PLA birimlerindeki yoğun muharebe oturumlarının J-20’lerin yüksek düzeyde savaşa hazır olduğunu gösterdiğini söyledi.

Uzman, diğer uçak türlerinin de J-20 gibi gelişmiş savaş uçaklarına karşı pratik yapma ve kendilerinden daha güçlü rakiplerle başa çıkmanın yollarını bulma şansı yakalayabileceğini söyledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close