Çin hipersonik silahlanma yarışını hızlandırıyor: Yeni bir Hipersonik rüzgar tüneli daha inşa edildi - M5 Dergi
DünyaÖne ÇıkanStrateji Analiz

Çin hipersonik silahlanma yarışını hızlandırıyor: Yeni bir Hipersonik rüzgar tüneli daha inşa edildi

Çin Havacılık Sanayii Kurumu (AVIC) bünyesindeki Aerodinamik Araştırma Enstitüsü, yeni bir hipersonik aerodinamik rüzgar tünelinin geliştirilmesini tamamladığını açıkladı.

FL-64 isimli tünelin yakın zamanda önemli Mach sayıları altında hava akışı dağıtım kalibrasyon testlerinden geçtiğini belirten AVIC, bu gelişmenin rüzgar tünelinin kalibrasyonun ilk aşamasını başarıyla geçtiği ve resmi olarak geliştirme projeleri için testler yapma kapasitesine sahip olduğu anlamına geldiğini belirtti.

HİPERSONİK RÜZGAR TÜNELİ

Ses hızının 5 ve çok daha üzeri hızlarda akış oluşturan tünellerdir. Özellikle atmosfere giriş yapacak olan sistemlerde kullanılan malzemelerin testleri başta olmak üzere birçok hipersonik sistemde aerodinamik veritabanı çıkarılması süreçleri de dahil olmak üzere çok ciddi testlerin yapılmasına imkan tanırlar.

Çin medyası, rüzgar tünelinin inşaatının büyük, karmaşık ve gereksinimleri nedeniyle zorlu olmasına rağmen geliştirilmesinin iki yıl sürdüğü ve benzer tesislere kıyasla inşaat hızı rekoru kırıldığını açıkladı.

FL-64, 48 bin metre simüle edilmiş uçuş yüksekliğinde 900 Kelvin (626.85 C) toplam sıcaklık altında Mach 4’ten 8’e kadar hızları simüle etmek için tasarlanmıştır. 30 saniyeden fazla çalışabilir ve hipersonik bir uçağın silahların uçaktan ayrılması ve konuşlandırılması dahil yeteneklerini test edebilir.

Çin’in havacılık ve uzay stratejisine hizmet etme konusunda bir dayanak noktası olan FL-64, çeşitli uçakların karşı karşıya olduğu acil aerodinamik sorunları çözmeyi hedefleniyor. Ayrıca tünel hipersonik silah ve teçhizatın geliştirilmesini desteklemede bir başka önemli araç haline gelecek.

Şirket daha önce FL-8, FL-9, FL-10 ve FL-51 gibi düşük hızlı rüzgar tünelleri ve FL-2, FL-3, FL-60 ve FL-62 gibi yüksek hızlı rüzgar tünelleri inşa etmişti.

Çin hükümetine ait CCTV Ağustos ayında, ülkenin yüksek irtifalarda Mach 30 hızını simüle edebilen JF-22 hiper hızlı rüzgar tüneli inşasına başladığını, inşaatın 2022’de biteceğini bildirmişti.

ÇİN‘İN HİPERSONIK FÜZELERİ BİR SİLAHLANMA YARIŞI MI?

Geçtiğimiz hafta, ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı General John Hyten, Çin’in 27 Temmuz’da uzun menzilli bir hipersonik füze fırlattığını söyledi. Ancak Çin, yeniden kullanılabilir bir roket test ettiğini iddia ediyor.

Hyten, Pekin’in inşa etmekte olduğu yüzlerce yeni füze silosuyla bir gün Amerika’ya sürpriz bir nükleer saldırı başlatma yeteneğine sahip olabileceğine inanıyor.

Hyten ayrıca, son beş yılda Çin’in yüzlerce hipersonik test gerçekleştirdiğini, ABD’nin ise sadece dokuz test gerçekleştirdiğini söyledi.

Kaynak: M5 Dergi

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close