Burkina Faso, Mali ve Nijer ECOWAS'tan ayrıldı - M5 Dergi
Dünya

Burkina Faso, Mali ve Nijer ECOWAS’tan ayrıldı

Abone Ol 

Batı Afrika ülkeleri Mali, Burkina Faso ve Nijer Pazar günü ECOWAS bölgesel ekonomik bloğundan ayrıldıklarını açıkladılar ve grubu ülkelerindeki darbeleri tersine çevirmek için “insanlık dışı” yaptırımlar uygulamakla suçladılar.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu ECOWAS’ın kurucu üyeleri olan her üç ülke de şu anda sivil liderlerden iktidarı ele geçiren ordular tarafından yönetiliyor. Fransa, geçtiğimiz yaz Nijer’de yaşanan darbenin ardından bu ülkedeki askerlerini 2023’ün sonlarında geri çekmişti.

Pazar günü geç saatlerde yayınlanan ortak bir bildiride üç ülke, “Burkina Faso, Mali ve Nijer’in Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’ndan derhal çekilmesine tam bir egemenlikle karar verdiklerini” söyledi.

Üç ülke ECOWAS’ın “kurucu babalarının ideallerinden ve pan-Afrikanizmden uzaklaştığını” ileri sürdü.

Ayrıca açıklamada, “ECOWAS, yabancı güçlerin etkisi altında, kuruluş ilkelerine ihanet ederek, üye devletleri ve onların mutluluğunu sağlaması gereken halkları için bir tehdit haline gelmiştir” denildi.

Batı Afrika’nın en üst düzey siyasi ve bölgesel otoritesi olarak kabul edilen ve 1975 yılında üye ülkelerde “ekonomik entegrasyonu teşvik etmek” amacıyla kurulan 15 ülkeli ECOWAS, son yıllarda bölgedeki darbeleri tersine çevirmek için çabaladı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Nijer’de, 2022’de Burkina Faso’da ve 2020’de Mali’de gerçekleşen darbelerden bu yana bu ülkelerin ECOWAS ile ilişkileri oldukça gergin.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close