BM Genel Sekreteri Guterres: "Ortadoğu’daki durum barut fıçısı gibi ve patlamak üzere" - M5 Dergi
Dünya

BM Genel Sekreteri Guterres: “Ortadoğu’daki durum barut fıçısı gibi ve patlamak üzere”

Abone Ol 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ortadoğu’daki durumun patlamak üzere olan bir ‘barut fıçısı’ gibi olduğunu ve bölge genelinde çatışmaların tırmanmasını önlemek için çalışmak gerektiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın Alemu’l Arabi haber ajansından (AWP) aktardığı habere göre, Guterres, Uganda’nın başkenti Kampala’da düzenlenen G77+Çin zirvesinin açılışında yaptığı konuşmada, “İsrail’in askeri operasyonları, benim genel sekreter olarak görev yaptığım dönemde benzeri görülmemiş bir ölçekte kitlesel yıkıma yol açtı ve sivilleri öldürdü” dedi.

Guterres, Gazze’deki acının hafifletilmesi, yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşması ve rehinelerin serbest bırakılmasının kolaylaştırılması için acilen insani ateşkes sağlanması gerektiğini dile getirdi.

BM Genel Sekreteri, İsrailliler ve Filistinliler için iki devletli çözümü kabul etmemenin kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirtti.

Ayrıca Filistinlilerin devlete sahip olma hakkını reddetmenin ‘küresel barış ve güvenliğe yönelik büyük bir tehdit haline gelen çatışmayı süresiz olarak uzatacağını’ vurguladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dün Filistin devletinin kurulmasını reddeden tutumunu yineledi.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ise, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklama ile Netanyahu’ya destek verdi.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close