BM genel Sekreteri Guterres: "BM Güvenlik Konseyi felç olmuş durumda" - M5 Dergi
Dünya

BM genel Sekreteri Guterres: “BM Güvenlik Konseyi felç olmuş durumda”

Abone Ol 

Guterres, “Güvenlik Konseyi’nin otoritesi ve güvenilirliği, çatışmaya gecikmiş tepkisi nedeniyle ciddi bir şekilde tehlikeye girmiştir” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Millerler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze için önerdiği ateşkes karar tasarısının Amerika Birleşik Devletleri tarafından veto edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada sert ifadeler kullandı.

“BM Güvenlik Konseyi’nin felç olduğunu” belirten Antonio Guterres, bu durumun Güvenlik Konseyi’nin otoritesini ve güvenirliğini zayıflattığını söyledi.

Katar’da düzenlenen Doha Forumu’nda konuşan BM Genel Sekreteri, Güvenlik Konseyi’nin jeostratejik bölünmeler yaşadığını belitti ve bu durumun “Güvenlik Konseyi’nin savaşa çözüm bulma yeteneğini de tehlikeye attığı” değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, “Güvenlik Konseyi’nin otoritesi ve güvenilirliği, çatışmaya gecikmiş tepkisi nedeniyle ciddi bir şekilde tehlikeye girmiştir” ifadesini kullandı.

Genel Sekreter, bunun, ABD’nin cuma günü Gazze’de ateşkes çağrısında bulunan karar tasarısını veto etmesiyle daha da kötüleşen itibarına bir darbe daha vurduğunu sözlerine ekledi.

Guterres, görev süresi boyunca yetkisini ilk kez kullanarak Gazze’deki insani felaketin önlenmesi için BM Şartı’nın 99. maddesini işletmiş ve 6 Aralık’ta BMGK’ye mektup göndermişti.

Mektubunda, “Güvenlik Konseyi üyelerini insani felaketin önlenmesi için baskı yapmaya çağırıyorum ve insani ateşkesin ilan edilmesi talebimi tekrarlıyorum. Bu çok acil.” demişti.

Doha’da konuşan Guterres, üzüntüsünü şu ifadelerle dile getirdi:

“İnsani ateşkes ilan edilmesi çağrımı yineledim. Maalesef BM Güvenlik Konseyi bunu yapamadı. Vazgeçmeyeceğime söz verebilirim.”

İsrail’in en güçlü destekçisi ve müttefiki konumundaki ABD, Gazze’de ateşkese karşı olduğu yönündeki duruşunu BMGK’deki veto kararı ile bir kez daha tekrarladı.

Öte yandan Guterres, Gazze’de ağır bir insani felakete doğru gidiliğini belirterek uyarıda bulundu.

Guterres, “İnsani yardım sisteminin çökmesi gibi ciddi bir riskle karşı karşıyayız. Durum hızla bir felakete dönüşüyor ve bunun hem Filistinliler hem de bölgedeki barış ve güvenlik açısından geri dönüşü olmayan sonuçları olabilir.” şeklinde konuştu.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’na göre Gazze Şeridi’nde çoğu kadın ve çocuk olmak üzere İsrail saldırılarında öldürülenlerin sayısı 18 bine yaklaştı.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close