Batı, Karadeniz'de Rusya'yı Vurmaya Hazırlanıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Batı, Karadeniz’de Rusya’yı Vurmaya Hazırlanıyor

Abone Ol 

Rusya üzerindeki baskı her yıl giderek artıyor. Bu, özellikle NATO ülkeleri ve müttefiklerinin stratejik çıkar alanı olarak gördükleri bölgelerde dikkat çekici düzeylere ulaşmış durumda.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Batı dünyası, Rusya üzerinde her yönden baskı kurmaya çalışıyor. Bu gerginlik yakın gelecekte özellikle Karadeniz bölgesinde artmaya devam edecek.

Ne Amerikalılar ne de Avrupalılar; büyük bir risk olarak gördükleri için Rusya sınırının bu bölümünü terk etmeyecekler. NATO sürekli olarak bölgede savaş tatbikatları gerçekleştiriyor ve NATO gemileri için Ukrayna’da bir deniz üssü inşaa etmeye çalışıyor.

Rusya Savunma Bakanı Danışmanı Andrei Ilnitsky, Rusya’nın yeni risklere karşı tamamen hazırlıklı olması gerektiğini açıkladı. Andrei Ilnitsky’e göre; Amerikan hükümetine bağlı bir düşünce kuruluşu olan RAND’ın son raporu, NATO’nun Karadeniz bölgesinde istikrarı bozmaya hazırlandığını gösteriyor ve Rusya’nın buna karşı proaktif davranması gerekiyor.

Ilnitsky’e göre; Belarus ve Karabağ haricinde, bölgedeki risklere Moldova ile Ukrayna arasında yer alan Transdinyester’in de eklenmesi gerekiyor.

Rusya, Karadeniz bölgesinde ortaya çıkan kritik durumu daha fazla odaklanmalı. Zira; Rus yetkililer bu konuda önleyici bir strateji ile hareket etmiyor ve gündemlerinde herhangi bir eylem planı bulunmuyor.

Ekim ayında yayınlanan “Rusya, NATO ve Karadeniz Güvenliği” raporunda, Rusya Federasyonu’nun güney Avrupa’daki stratejisi doğrudan değerlendiriliyor. Raporda; Rusya ve müttefikleri üzerindeki baskı yöntemlerinin askeri baskılarla ve kademeli bir artışla devam ettiği anlatılıyor.

Dışişleri ve Savunma Konseyi üyesi olan siyaset bilimci Sergey Markov; Rusya ve Batı’nın sorunlarını öncelikle Ukrayna üzerinden çözmesi gerektiğine inanıyor. Markov’a göre Ukrayna; Rusya’nın istediği düzene dönene kadar, güneybatı Avrupa üzerindeki herhangi bir gelişme için görüşme ve diyaloga gerek yok. Sergei Markov; Ukrayna’daki rejimin Rus düşmanı olduğu sürece bu sorunun tüm bölgeyi etkilemeye devam edeceğini de sözlerine ekliyor.

Genel olarak, Rusya’nın daha sert davranmayı öğrenmesi gerekiyor. Rus yetkililer uluslararası ilişkilerde sakin ve ılımlı davrandıkları sürece Rus muhalifleri bunu bir zayıflık göstergesi olarak görüyorlar. Bu nedenle Batı, Rusya’ya yönelik yaptırım ve saldırılarına devam ediyor.

Askeri uzman Sergei Gorbaçov, “Tanınmayan cumhuriyetler” ve Balkan devletleri gibi zayıf noktalar üzerinden Batı’nın Rusya’ya baskı uygulayacağına inanıyor.

Burada bahsedilen Balkanlar; NATO üyesi olan Bulgaristan ve Romanya, “Tanınmayan Cumhuriyetler” ise Transdnietrian Cumhuriyeti, Karabağ, Güney Osetya ve Abhazya’dır. Batının bu tutumu, gelecekte bu bölgeeler üzerinden bir kriz çıkarmak için yaptıkları özel planlarına dayanmaktadır.

Büyük olasılıkla bu gergin durum devam edecek ancak kritik seviyeye gelmeyecektir. Çünkü; eğer birileri Rus sularını işgal ederse Rusya buna kararlı bir yanıt verecektir. Tüm taraflar bunu çok iyi biliyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close