BAE: Rafale savaş uçaklarını F-35'lerin yerine almadık - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

BAE: Rafale savaş uçaklarını F-35’lerin yerine almadık

Abone Ol 

Birleşik Arap Emirlikleri savunma bakanlığı, Fransız Rafale savaş uçaklarının satın alınmasının, Waşington’un Abu Dabi’nin Çin ile ilişkisi konusundaki endişeleri nedeniyle yavaşlayan Amerikan F-35 savaş uçaklarını satın alma planını tamamlayacağını söyledi.

BAE geçtiğimiz günlerde Fransız Dassault Aviation’dan 80 adet Dassault Rafale savaş uçağı ile 12 adet Caracal Genel Maksat Helikopterini 19.2 milyar dolarlık bir sözleşmesiyle sipariş etmişti.

BAE Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma Komutanı Tümgeneral İbrahim Nasser Al Alawi, devlet haber ajansı WAM’a yaptığı açıklamada, Rafale jetlerinin BAE’nin Fransız yapımı Mirage 2000 filosunun yerini alacağını söyledi.

Alawi, “Bu anlaşma, yaklaşmakta olan F-35 anlaşması için bir alternatif olarak görülmemektedir, daha ziyade hava kuvvetleri yeteneklerimizi geliştirdiğimiz için tamamlayıcı bir anlaşmadır.” dedi.

Lockheed Martin tarafından BAE’ye yapılan 50 F-35 savaş uçağının satışı, Washington’da Abu Dabi’nin ülkede Huawei 5G teknolojisinin kullanımı da dahil olmak üzere Çin ile olan ilişkisine ilişkin endişeler nedeniyle yavaşladı.

Geçen ay bir ABD’li yetkili, ABD’nin satışla ilerlemeye niyetli olduğunu, ancak “Emirlik yükümlülükleri” konusunda net bir anlayış olması gerektiğini söyledi.

Dönemin Başkanı Donald Trump yönetimindeki Amerika Birleşik Devletleri, geçen yıl BAE’nin İsrail ile ilişkiler kurmasının ardından jetleri satmayı kabul etmişti. Başkan Joe Biden’ın yönetimi bu yıl satışa devam edeceğini söyledi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close