Almanya ile İsrail ortak hava savunma sistemi geliştirecek - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Almanya ile İsrail ortak hava savunma sistemi geliştirecek

MBDA Almanya, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) ile yer tabanlı hava savunma sistemi alanında işbirliği yapmak üzere bir anlaşma imzaladı.

“IAI ve MBDA, silahlı kuvvetlerin ihtiyaçları doğrultusunda güvenlik açısından kritik olan bu segment için ortak çözüm konseptleri geliştirmeyi planlıyor. İşbirliği, kara tabanlı hava savunmasının tüm alanlarını kapsamaktadır.

MBDA Çarşamba günü yaptığı açıklamada, her iki şirketin deneyimi ve sinerjisi, Bundeswehr için tüm spektrumda etkili ve uygun sistem çözümlerinin geliştirilmesine yardımcı oluyor” dedi.

MBDA Almanya Genel Müdürü Thomas Gottschild, önümüzdeki birkaç yıl içinde şirketlerimizin trend belirleyen ürünler ve sistemler tasarlayacaklarına ve bunları Almanya ve İsrail’in güvenliği için gerekli olan kullanıma hazır hale getireceklerine inanıyorum” dedi.

 

MBDA, Avrupada ​​çok uluslu bir füze geliştiricisi ve üreticisidir. Aralık 2001’de EADS (şimdi adıyla Airbus), Finmeccanica (şimdi adıyla Leonardo) ve BAE Systems’ın güdümlü füze bölümlerinin birleştirilmesiyle bir ortak girişim olarak kuruldu. 2016 yılında şirketin 10.500’den fazla çalışanı bulunuyordu. Şirketin adı, onu oluşturmak için bir araya gelen şirketlerin adlarının baş harflerinden oluşuyor: Matra; BAe Dinamikleri ve Alenia. MBDA, dünya çapında 90’dan fazla silahlı kuvvetle çalışmaktadır.

IAI, İsrail Havacılık Endüstrisi İsrail’in uzay havacılığı ve havacılık imalatçısı. Hem askeri hem de sivil havacılık konularında hava sistemleri üretir. 2013 itibarıyla 16.000 çalışanı bulunmaktadır. Bu firma tamamen İsrail Hükümeti’ne aittir.

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close