ABD'nin Kabusu: Rusya, Çin'e Gizli Teknoloji Satıyor - M5 Dergi
DünyaSavunma Haberleri

ABD’nin Kabusu: Rusya, Çin’e Gizli Teknoloji Satıyor

Su-57’yi ihracat için resmen onaylayan Rusya, beşinci nesil savaş uçağını ve teknolojisini Çin’e sunmaya hazırlanıyor.

National Interest’de yayımlanan makale M5 tarafından çevrilmiştir.

LIMA-2019 Havacılık ve Denizcilik fuarında konuşan Rostec yetkilisi  Viktor Kladov  , Çin-Rus silah ticaretinin geleceğine dair açıklamalarda bulundu.

Victor Kladov: “Çin yakın zamanda 24 Rus savaş uçağı teslim aldı ve önümüzdeki iki yıl içinde ek Su-35’ler tedarik etme ve beşinci nesil bir savaş uçağı teknolojisi hakkında görüşmeleri sürdürüyor.  Bu, Su-57E için başka bir fırsat olabilir. ” açıklamasında bulundu.

Kladov: “Su-57E” ihracat varyantının temel olarak Su-57 tasarımından nasıl farklı olduğu veya olup olmadığı henüz belli değil;  fakat bu soru bu yılki Dubai Airshow’da  açıklığa kavuşacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Su-57, bu yıl içinde teslim edilecek ilk ünite ile seri üretime girerken, Rosoboronexport (Rusya’nın devlet ihracat kurumu )  potansiyel müşterilerle uzun ve karmaşık sözleşmeler için müzakere süreçleri başlattı.

Çinli uçak tasarımcısı Wang Yongqing tarafından Çin Global Times’da yapılan röportajda yakın zamanda Çinlilerin  eğitim ve Ar-Ge amaçlı Su-57E ile ilgilendikleri yönünde bilgilere yer verildi.  Çinli havacılık mühendislerine J-20’nin tasarım veya üretim sürecini iyileştirme yolları hakkında fikirler verildiğine dair bilgiler yer alan röportajda Bu gelişmeler Rusya’nın Çin’e gizli teknoloji transferi sattığını ortaya çıkardı. 

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close