ABD’li Üst Düzey İstihbarat Yetkilisi: Rusya, Çin İle Boy Ölçüşemez, Çin Daha Büyük Bir Tehdit - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD’li Üst Düzey İstihbarat Yetkilisi: Rusya, Çin İle Boy Ölçüşemez, Çin Daha Büyük Bir Tehdit

Abone Ol 

Son günlerde ABD medyasına sık sık Çin karşıtı açıklamalarda bulunan ABD Ulusal İstihbarat Direktörü John Ratcliffe, dün Fox News’e verdiği demeçlerde bir kez daha Çin’i hedef aldı.

Ratcliffe: “Rusya, dünyanın en büyük ekonomik gücü olan ABD ile Çin gibi kapışamaz. Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip fakat Rusya ilk 10’un içerisinde bile değil. İtalya, Brezilya ve hatta Texas’ın ekonomileri dahi Rusya’dan daha büyük.”

ABD’deki 16 istihbaratın kurumunun en başındaki isim olan Ulusal İstihbarat Direktörü Ratcliffe, “Rusya ne kadar tehlikeli olursa olsun Çin ile boy ölçüşemez,” diye ekliyor.

Aynı zamanda Çin’in ABD’nin ekonomi, askeri ve teknoloji alanlarındaki üstünlüğüne karşı en büyük tehdit olduğunu da yineliyor.

“Çin bu amacı hayata geçirmek için çok özel bir plan hazırladı. Bilginin dünyada baskın bir konum elde etmenin anahtarı olduğunu fark ettiler.”

Ratcliffe geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesinde Çin’e karşı çok ağır ithamlarda bulunmuştu:

“Çin, 1 Numaralı Ulusal Güvenlik Tehdididir”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close