ABD: "Yemen'de Husilere yönelik 230 hedefi vurduk" - M5 Dergi
Dünya

ABD: “Yemen’de Husilere yönelik 230 hedefi vurduk”

Abone Ol 

ABD Husilerin Kızıldeniz rotasını kullanan bazı ticari gemileri hedef alan saldırıları sonrası Yemen’de 230 hedefi vurduğunu açıkladı.

Üst düzey bir Pentagon yetkilisi, Husilerin Kızıldeniz’deki gemilere yönelik saldırılarının ardından ABD’nin Yemen’de 230 hedefi vurduğunu söyledi ve hava saldırılarının şimdiye kadarki en ayrıntılı bilançosunu kamuoyuna sundu.

Savunma Bakan Yardımcısı Daniel Shapiro Salı günü Senato Dış İlişkiler Komitesi alt komitesine yaptığı açıklamada, Amerikan güçlerinin geçen ayın sonlarında İran’dan Husilere insansız hava aracı parçaları, füze başlıkları, tanksavar füze düzenekleri ve diğer malzemeler de dahil olmak üzere askeri malzeme taşıyan gemilere de müdahale ettiğini söyledi.

Shapiro, bu yardımın “uluslararası hukukun açık bir ihlali” olduğunu ve ABD saldırıları muhtemelen yüzlerce Husi silahını imha etmiş olsa da, grubun “kalan silah envanteriyle deniz saldırılarını sürdürmeye kararlı” göründüğünü söyledi.

Shapiro ve ABD’nin Yemen’deki çatışmalardan sorumlu temsilcisi Tim Lenderking’in ifadeleri, Başkan Joe Biden’ın geçen ay Husilerin hayati bir ticari su yolu olan Kızıldeniz’e yönelik saldırılarını sona erdirmek amacıyla saldırı emri vermesinden bu yana ABD’li yetkililerin Kongre’de verdikleri ilk ifade oldu.

Senato’daki ifadenin ardından açıklanan son eylemlerden birinde ABD Merkez Komutanlığı, uçaklarının ve bir koalisyon savaş gemisinin Kızıldeniz’de Husilere ait beş adet tek yönlü saldırı uçağını düşürdüğünü söyledi.

Kaynak: Bloomberg

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close