ABD, İngiltere ve Avustralya üçlü savunma işbirliğini artıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, İngiltere ve Avustralya üçlü savunma işbirliğini artıyor

Abone Ol 

ABD, İngiltere ve Avustralya Savunma Bakanları, ülkelerinin Hint-Pasifik’teki yüksek teknoloji savunma ortaklıklarının kapasitesini artırdıklarını duyurdu.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İngiliz mevkidaşı Grant Shapps ve Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Donald Marles ile ABD’nin California eyaletindeki Mountain View kentinde düzenlenen AUKUS Savunma Bakanları Toplantısı’nda bir araya geldi.

Toplantı sonrasında ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, denizaltı ve yüzeyde kullanılan deniz dronları ile bağlı oldukları sonar menzilin genişletilmesini sağlayan sonobuoylar aracılığıyla istihbarat toplama ve paylaşımını içeren askeri tatbikatların düzenlenme kararının alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, sonobuoylardan toplanan bilginin hızlıca işlenmesini sağlamak için yapay zeka kullanımının artırılacağı ve üç ülkenin kara sularında yeni radar bölgeleri kurulacağı aktarıldı.

Avustralya Donanmasından bazı yetkililerin, ABD ve İngiltere’deki askeri okullarda nükleer enerji eğitimini tamamladığı belirtilen açıklamada, eğitimini tamamlayanların sayısının gelecek aylarda artacağı kaydedildi.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close