ABD, Baltık ülkelerinin Ukrayna'ya silah tedarik etme talebini onayladı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD, Baltık ülkelerinin Ukrayna’ya silah tedarik etme talebini onayladı

Abone Ol 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Estonya, Letonya ve Litvanya’nın, Rusya’nın ülkeyi işgal edeceğine dair artan korkular nedeniyle Ukrayna’ya ABD yapımı anti-zırh füzeleri ve diğer silahları göndermesini onayladı.

-Defense Post’ta yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

İhracat denetimi düzenlemeleri uyarınca, bir ülke, Amerikan silahlarını üçüncü bir ülkeye satmak için ABD’den onay alır. Politico, taleplerin son haftalarda yapıldığını ve üçünden sonuncusunun Çarşamba günü onaylandığını açıkladı.

Reuters’e göre, onay, Estonya’nın Stinger karadan havaya füzeler göndermek için Ukrayna ve Litvanya’ya Javelin tanksavar füzeleri göndermesine izin verecek.

ABD, İngiltere Duyuruları

Haber, ABD Başkanı Joe Biden’ın düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın Ukrayna’ya “hareket edeceğini” ve bunun için Moskova’nın ağır bir bedel ödeyeceği konusunda uyarmasından saatler sonra ortaya çıktı.

Aynı gün, ABD yönetimi Ukrayna’ya 200 milyon dolarlık güvenlik yardımının Aralık ayında onaylandığını açıkladı.

İngiliz hükümeti ayrıca Ukrayna’ya zırh karşıtı silah eğitimi personeli gönderildiğini duyurdu.

Yükselen Gerilim

Gerginlikteki yeni artış, Rus birliklerinin aceleyle duyurulan bir askeri tatbikat için Beyaz Rusya’ya gelişiyle de bağlantılı.

Politico, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin “Rusya, potansiyel olarak Ukrayna’ya kuzeyden saldırmak için ortak askeri tatbikatlar kisvesi altında Beyaz Rusya’ya asker yerleştirme niyetinde olabilir” dedi.

Rus yetkililer, Ukrayna’yı işgal etme planlarını defalarca reddetti. Ancak Batılı ülkeler, Ukrayna sınırında 100.000 askerin yığılmasının, Kiev’in NATO’ya katılmasını önlemek için bir savaşa hazırlık olduğuna inanıyor.

 

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close