ABD, Arnavutluk'ta yeni bir Özel Kuvvetler Üssü kuracak - M5 Dergi
Dünya

ABD, Arnavutluk’ta yeni bir Özel Kuvvetler Üssü kuracak

Abone Ol 

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD Özel Harekat Komutanlığı Avrupa’nın (SOCEUR) Balkan ülkesinde ileri operasyon karargahı kurduğunu duyurdu.

-The Defense Post’ta yayımlanan haberin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Arnavutluk’ta yeni ABD tesisinin açılışı, bölgede istikrar için bir “temel taşı” olarak özel harekat yeteneklerini geliştirmek için devam eden Amerikan çabalarının bir parçası.

Karargah, ülke çapındaki askeri misyonlar için bir ana üs görevi görecek ve ABD özel harekat birliklerine daha fazla lojistik esneklik ve bölgesel ulaşım merkezlerine daha iyi erişim sağlayacak.

SOCEUR komutanı Tümgeneral David Tabor’a göre, Arnavutluk yeni bir özel kuvvet üssü için “en iyi yer” çünkü ABD ordusunun Balkan bölgesinde hızla hareket etmesine ve müttefik kuvvetlerle eğitim almasına izin veriyor.

Karargah, Amerikan özel kuvvetlerini Rusya’nın siyasi ve askeri etkisinin arttığı Yunanistan, Kosova, Bosna, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan gibi ülkelere yakınlaştıracak.

ABD, Arnavutluk’ta konuşlandırılacak özel harekat birliklerinin kesin sayısını açıklamasa da, hizmet üyelerinin dönüşümlü olarak yeni tesise konuşlandırılacağını açıkladı.

‘Ortaya Çıkan Tehditlere Yanıt Vermek’

Özel Kuvvetler, genellikle terörle mücadele ve keşif görevlerini yerine getirmekle görevli yüksek eğitimli bir askeri birliktir. Gelişmiş silahlar ve iletişim ekipmanları ile donatılmışlar, düşman tehditlerini etkisiz hale getirmek için düşman hatlarına sızabilirler.

SOCEUR, Arnavutluk’taki özel harekat kuvvetlerinin tam rolünü belirtmemiş olsa da, birimin genel operasyonel hedefinin, ortaya çıkan tehditlere hızla yanıt vermek ve müttefikleriyle birlikte saldırganlığı yenmek olduğunu söyledi.

11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD özel kuvvetlerinin sayıları ikiye katlandı ve bütçeleri önemli ölçüde arttı.

SOCEUR, birliklerin eğitim çabalarını yerel güçlerle koordine ettiği Almanya, Estonya ve Ukrayna da dahil olmak üzere Avrupa’nın diğer bölgelerinde benzer karargahlar kurdu.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close