Editörden Nisan 2019

Merhaba kıymetli okuyucularımız

Yepyeni bir sayı ile tekrar karşınızdayız.

M5 yayın hayatına başladığı günden itibaren çok büyük bir boşluğu doldurmuştur. Bize göstermiş olduğunuz büyük ilgiden dolayı M5 ailesi ve yazarlarımız adına şükranlarımı sunarım.

M5’e ilgi her geçen gün büyüyor ve ülke sınırlarını aşıyor. Gelen talep doğrultusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki bayilerde de dergimize ulaşabileceksiniz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Savunma Sanayiinde ikincisini açıkladığı 100 günlük icraat programı hız kesmeden devam ediyor.  ALTAY, silahlı silahsız İHA’lar, gurur kaynağımız MİLGEM için atılan adımlar ve daha birçok proje hayata geçirilmeye devam ediyor.

Dünya çapında ses getiren ve herkesin takibinde olan bu dev projelerimiz için tüm şirketlerimiz canla başla çalışmaktadır.

Dergimizin bu sayısında kapak konusu yaptığımız Dijital Birlikler yine çok ses getirecek. Yakın gelecekte asker ile makine ve teknolojinin birleşmesi sonucunda yeni askeri birlikler doğacaktır. Gelecekteki “Dijital Birliğin” odak noktası, operasyondaki insansız sistemler ve insanlı birliklerin koordineli ve tam zamanlı olarak yönetilmesini sağlayan komuta kontrol merkezine sahip olmasıdır. Tek bir merkezden bütün operasyon yürütülmekle birlikte asıl hedeflenen amaç, küçük bir birlikle çok daha büyük bir birliğin görevlerini icra etmesi sağlanacaktır. Kapak konumuzu HAVELSAN Genel Müdür Danışmanı Dr. Tacettin Köprülü ve İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi M5 Askeri Danışmanımız Doç. Dr. Fahri Erenel kaleme aldılar.

“Geleneksel güvenlik anlayışından yeni güvenlik anlayışına geçildiği günümüzde beliren ihtiyaçlara ve tehditlerle mücadeleye yönelik dijital teknoloji giderek başat bir konuma yükselmektedir. Bu bağlamda yakın gelecekteki güvenlik konseptinin dijital temellerde oluşturulmasının gerekliliği tüm devletlerin gündeminde yer alacaktır” diyen Hitit Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Emre Çıtak, Dijitalleşmenin Güvenlik Boyutuna dikkat çekti.

Proje ortağı olduğumuz ve birçok parçasını Türkiye’de imal ettiğimiz 5. Nesil savaş uçağımız F-35’de sona gelindi gibi. Öncelikle Türkiye neden F-35 LIGHTNING-II ALMAK istiyor ona bir bakmak gerek. Bu konuyu Askeri Havacılık ve Balistik Füze Savunma Sistemleri Araştırmacısı ve yazarımız Hakan Kılıç sizin için yazdı.

M5 yayın danışmanı olarak dergimize katkı sağlayan İstinye Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve GÜVSAM Başkan Yardımcısı Şule Kılıçarslan ise Barışta Savaşa, Savaşta Barışa Hazırlanın makalesi ile ‘Savaş Sanatı’na değindi.

“Eğer coğrafyanız ve yaşadığınız konjonktür sıra dışı ise siz de sıra dışı tehditlere ve bunlara yanıt verecek değişken ve sürekli geliştirilebilir kapasiteye sahip olmalısınız. Bir değil birden fazla ve her adımı hesaplanmış, ayakları yere basan, doğrudan ya da kapalı karşı planlarınız olmalı” diyen Metehan Demir’in, Asimetrik Savunma Konseptini ve Yeniden yapılanma makalesini sakın kaçırmayın.

“Teknolojideki değişim ve bunun harp silah/vasıtalarına yansıması her zaman mücadelenin karakterine devasa ölçekte etki meydana getirmiştir. Barut, pusula ve ateşli silahların harp sahasında kullanılmasının etkileri nasıl ki doğrudan mücadelenin karakterinde beklenmeyen tesirler meydana getirmişse hipersonik teknolojinin de devreye girmesiyle daha da güçlü, öngörülmez ve önlenemez tehditler bu yarışta geri ve/veya saf dışı kalanları beklemektedir.” M5 Askeri Danışmanı ve SSB Yürütme Kurulu Üyesi Emekli Tümgeneral Ergüder Toptaş, Mücadelenin Değişen Karakteri ve Hipersonik Füzeler konusuna farklı bir açıdan baktı.

M5’de adını yazamadığım daha birçok yazar arkadaşım kıymetli fikirleriyle bizleri yalnız bırakmadılar. Her biri kendi alanında uzman ve söz sahibi tüm yazarlarımıza sonsuz teşekkür ederim.

Mayıs sayımız da görüşmek ümidi ile.

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir