“Yerli ve Özgün Ürünlerle Büyüyoruz”

Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar:

“YERLİ VE ÖZGÜN ÜRÜNLERLE BÜYÜYORUZ”

Son 13 yılda Roketsan ciro olarak yaklaşık 23 kat büyüme gösterdi. 2018 dâhil son 5 yılda, ihracatın tüm satışlarımızın içindeki ortalaması % 25’in üzerindedir. Uzun vadede hedefimiz, ihracatı en az % 30’a çıkarmak. Hızla büyüyen ciromuzda ve ihracat oranımızdaki artışta, küresel pazarda oluşturduğumuz güven ve kullanıcıların ihtiyacına uygun olarak geliştirmekte olduğumuz özgün ürünlerimizin rolü büyük.

Ülkemizin en önemli savunma sanayi şirketlerinden biri olan Roketsan’ın Genel Müdürü Selçuk Yaşar, şu anda 40’ın üzerinde özgün ürünleri olduğunu belirterek, kazandıkları tecrübeyle gelecek yıllarda çok daha hızlı bir şekilde yeni ürünlerinin ortaya çıkacağına dikkat çekti.  Yaşar, ürünlerini, bu ürünleri nasıl geliştirdiklerini ve gelecek planlarını M5 dergisine anlattı.

Roketsan’ın vizyonu nedir efendim?

Roketsan vizyonunu “Denizlerin altından uzaya kadar roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olmak.” şeklinde ifade ediyor, bu vizyon doğrultusunda özgün ürünlerle fark yaratmaya devam ediyoruz.

Roketsan ne zaman kuruldu?

Roketsan, 14 Haziran 1988 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na bağlı bir şirket olarak Türkiye’nin roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider bir kuruma sahip olması amacıyla kuruldu.

Roketsan’ın ülke savunma sanayisindeki yeri nedir ve ülke sanayisinin gelişimine katkıları nelerdir?

Roket ve füze endüstrisi, savunma sanayii için büyük önem teşkil ediyor; ülkemizde gelişimini devam ettiren bir alan olduğu bir gerçek. Bundan 15 sene öncesinde 600-700 civarı çalışanımız ve sayılı ürünümüz vardı. O dönemde savunma projelerinin uzun sürdüğüne ilişkin eleştiriler alıyorduk. İhtiyacımız olan alt sistemlerin birçoğunun eksikliğinden dolayı CİRİT, UMTAS ve OMTAS gibi projelerin de tamamlanması zaman aldı.

Devamı M5 Dergisi Ocak 2019 Sayısında…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir